Asukoht

Pealeht Sisukord Trüki

Asume väga looduskaunis ja vaikses kohas Võrumaal, Vastseliina vallas, Vana-Vastseliinas ehk Vahtsõliinamõisas ehk Vastseliina-Asunduse külas.

Siinkandi loodust kujundab Haanja kõrgustik, millel piirkond kogu ulatuses asub. Valitsevaiks pinnavormideks on suurkuplid või seljandid ja orundid. Tasast maad on valla piires üsna raske leida. Teiseks teguriks on Piusa jõgi, mis saab alguse Suure Munamäe lähedal asuvast Perajärvest ja laskub Pihkva järve. Piiskopilinnuse varemete juurest Vana-Vastseliinas saab alguse Piusa jõe ürgoru maastikukaitseala.

Suurimaks vaatamisväärsuseks Vastseliina vallas, Vana-Vastseliinas ongi 14. sajandist pärit ordulinnus. Linnus rajati Tartu piiskopi ja Liivimaa ordumeistri poolt, tänu ümberehitustele ja laiendustele kujunes see võimsaks piirilinnuseks. Linnusel on olnud palju eri rahvustest isandaid. Lõplikult hävitati linnus Põhjasõjas (1702) venelaste poolt. Keskajal oli Vastseliina linnus katoliku maailmas tuntud palverännakute sihtkohana. Siin kummardati lossikabelis asuvat püha risti; kabeli külastus andis 40-päevase patukustutuse, mille esmakordselt kinnitas paavst Innocentius VI 1354 aastal.

Linnuse jalamil asub Piiri kõrts. Kõrts koos hobupostijaamaga on ära märgitud 1695. aasta teedeatlases. Kõrts turustas kohaliku mõisa toodangut ja oli peatumis- ning ajaviitekohaks. Piiri kõrtsi tegevus hoogustus 19. sajandi teisel poolel seoses viinatööstuse arenguga. Nõukogude korra ajal kasutati hoonet mitmel erineval otstarbel. Kõrts taasavati toitlustus- ja meelelahutusasustusena 1990-ndate algul.

Vaade linnusele

Nii piiskopilinnus kui ka Piiri kõrts asuvad meist kiviviske kaugusel.

 

Mariland Group OÜ
Tel. 51 80 244
E-post:
info@mariland.ee

created by New Media Guru